Świeczki to namiastka ogniska, które możemy palić w domach. Dodają ciepła oraz nastroju. Często potrafią też relaksować dzięki swoim zapachom. Dzisiaj pokażę Wam, jak zrobić dwie świeczki w uroczych słoikach.
Uwielbiam świeczki. Jesienią chętnie sięgam po te o zapachu pieczonego jabłka z cynamonem lub ciasteczka.W pokoju od razu robi się przytulniej, a w powietrzu unosi się przyjemny zapach. Kiedyś dostałam od koleżanki z podstawówki śliczną czerwoną świeczkę w kształcie stożka z motywem zimowego krajobrazu. Przez wiele lat nie pozwalałam jej spalić i tak była ze mną przez ponad 10 lat.
Wtedy też odkryłam, że świeczki to nie tylko ładna ozdoba i źródło zapachu, ale też zbiorowisko kurzu. Nic dziwnego, że popularnością cieszą się świeczki w słoiku, które można zamknąć. Dzięki temu wosk/parafina/stearyna nie oblepiają się drobinami kurzu, a sam słoik łatwo przetrzeć i zachować czystość.
Nie ukrywajmy jednak, że takie świeczki sporo kosztują – zwłaszcza jeśli składają się z wosku pszczelego. W domowych warunkach możemy jednak wykonać świeczkę dużo taniej. Dzisiaj pokażę Wam moje dwa sprawdzone sposoby.
Świeczka w słoiku pachnąca lawendą
Potrzebujemy:
- słoika z zakrętką
- starej świeczki
- olejku eterycznego, np. lawendowego
- sznurka
- wstążki
- skórka pomarańczy
- jarzębiny
- gałązek wrzosu
- metalowej miseczki
- nożyczek, noża
Pierwszy słoiczek gotowy – wygląda bardziej „surowo” i naturalnie dzięki dodatkom. Lawenda ma właściwości uspokajające, dlatego chętnie po nią sięgam przed snem lub wieczorami. Taka świeczka będzie idealna też pod względem wizualnym dla osób, które lubią, gdy tego typu dodatki wtapiają się w otoczenie (a nie je dominują).
Świeczka w słoiku pachnąca kakao i pomarańczą
- słoika z zakrętką
- świeczki
- kakao
- ziaren kakao
- cynamonu
- skórki pomarańczy
- nożyka i nożyczek
- metalowej miski
- sznurka (na knot i do ozdoby)
- naklejki (opcjonalnie)
Krok 1. Świeczkę rozdrabniamy nożem na wiórki.
Krok 2. Wiórki przesypujemy do metalowej miseczki i rozpuszczamy je w kąpieli wodnej (do garnka wlewamy wodę, do niego wsadzamy garnek i gotujemy).
Krok 3. Do słoiczka wrzucamy ziarna kakao.
Krok 4. Dodajemy suszoną lub świeżą skórkę pomarańczy.
Krok 5. Gdy nasze wiórki się rozpuszczą, dodajemy do płynu kakao (dowolną ilość).
Krok 6. Do naszego płynu dodajemy cynamon wedle uznania.
Krok 7. Płyn przelewamy do przygotowanego słoiczka.
Krok 8. Obcinamy kawałek sznurka i zanurzamy go w płynnej jeszcze świeczce. Aby utrzymać sznurek we właściwej pozycji, możemy pomóc sobie wykałaczkami.
Krok 9. Na wierzch świeczki możemy dodać odrobinę ziaren kakao i drobno rozdrobnionej skórki pomarańczy. Gdy całość zastygnie, obcinamy nadmiar sznurka.
Krok 11. Słoik obwiązujemy sznurkiem jutowym dla ozdoby.
(Opcjonalnie) Krok 12. Słoiczek możemy ozdobić dodatkowo naklejkami – ja wybrałam słodką babeczkę.
I gotowe! Zawartość słoiczka pachnie obłędnie i aż chce się ją schrupać. Pamiętajcie tylko, aby uważać na dodatki, które posypaliście na wierzch świeczki (krok 9.) – jeżeli znajdą się zbyt blisko knota, mogą zacząć się palić i zamiast zapachu kakao, w powietrzu unosić się będzie zapach spalenizny.
Świeczki gotowe – tak, jak i ja na jesienno-zimowe wieczory. Dajcie znać w komentarzach, który wariant najbardziej przypadł Wam do gustu i który chętnie wykonalibyście sami.
Jeśli podoba Ci się ten tutorial, nie zapomnij podzielić się nim ze swoimi znajomymi oraz zapraszam Cię do zasubskrybowania mojego kanału na Youtube.