Sukulenty w miskach – sposób na ciekawą dekorację!

Jako ogromna fanka roślin wiem, że zasługują na jak najpiękniejsze ich wyeksponowanie. W trakcie poszukiwań ciekawych rozwiązań na doniczki i osłonki, stworzyłam parę lat temu wyjątkową dekorację – sukulenty w miskach. Jak ją zrobić? Czy to dobre rozwiązanie dla roślin? O tym opowiem w tym wpisie.

Wpis powstał w 2017 roku i w ramach akcji „Wpisy z recyklingu” na moim blogu postanowiłam go odświeżyć. Odświeżyłam go o nowe informacje, które zdobyłam od publikacji tutorialu, dzięki czemu dostajecie solidną porcję inspiracji 🙂

Kiedyś nie miałam ręki do kwiatów. Moja pierwsza roślinka padła w zastraszającym tempie, choć podobno miała być odporna na niedoświadczonych amatorów roślin. Przyznam, że duża w tym moja zasługa, bo kompletnie nie interesował mnie zielony badyl na parapecie. Ale cóż, miałam wtedy 13 lat i inne zmartwienia na głowie (#problemygimnazjalistki).

Roślinami zainteresowałam się bardziej na studiach, gdy po mojej babci odziedziczyłam zamiokulkasa. Sukcesywanie do domu zaczęło przybywać coraz więcej roślin – najczęściej sukulentów, które uznawałam za najłatwiejsze dla początkujących. Latem 2017 roku wróciłam do mieszkania w Białymstoku z rodzinnego domu z kilkoma rojnikami z ogrodowego skalniaka, które postanowiłam wyeksponować w dość nietypowy sposób – w szklanych miskach.

Czy takie rozwiązanie jest dobre dla sukulentów i innych roślin?

Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że ile osób, tyle teorii na ten temat. Wiele roślin potrzebuje odprowadzenia wody, aby korzenie nie zaczynały gnić. Są zwolennicy tylko terakotowych naturalnych donic, które dodatkowo oddychają. Z drugiej strony ludzie mówią, że plastiki są ok. Podobnie sprawa wygląda z ceramiką i szkłem.

Dlatego tutaj skupię się tylko na moich doświadczeniach. Mój już kilkunastoletni zamiokulkas całe życie ze mną spędził w dużej plastikowej donicy. Ma się świetnie. Pieniążek miniaturka rósł bez większych problemów w filiżance bez odpływu.

Jak więc sprawdziły się miski z tego tutorialu? Bardzo dobrze – głównie dlatego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania i nie miałam obaw o przelanie korzeni. 3 kaktusy do tej pory mieszkają w swoich szklanych osłonkach i mają się dobrze.

Skoro już wyjaśniliśmy tę kwestię, możemy zabierać się do pracy. Miski w dłoń i do dzieła!

Rojniki w miskach

POTRZEBUJEMY:

  • szklanych misek,
  • sukulentów lub innych kwiatów, którym nie będzie przeszkadzać brak odpływu w doniczce,
  • dużych kamyczków, np. białych,
  • małych kamyczków, np. białych,
  • drobnych kamyczków dekoracyjnych, np. szarych,
  • ziemi do sukulentów.

KROK 1. Na spód miski wsypałam trochę podłoża do sukulentów.

KROK 2. Na ziemię wrzuciłam kilka dużych białych kamyczków.

KROK 3. Następnie wrzucamy drobne kamyczki – tak, by zakryły poprzednie dwie warstwy. Im większa będzie ta warstwa, tym mniejsze ryzyko narażenia korzeni na stanie w wodzie.

KROK 4. Wszystko przykrywamy ziemią.

KROK 5. Do ziemi wsadzamy nasze sukulenty.

KROK 6. Na koniec wysypujemy ozdobne kamyczki na ziemię wokół roślin.

Miski zamias doniczek - sukulenty

I GOTOWE! W 5 minut mamy piękną ozdobę, a nasze sukulenty mogą dalej się rozrastać i zachwycać swoim pięknem.

Sukulenty w miskach zamiast doniczek
Sukulenty w miskach
Sukulenty w miskach DIY

Jeżeli szukacie pomysłu na podstawkę pod doniczki, to zajrzyjcie do >tego tutorialu< na moim kanale, a jeżeli szukacie niewymagających roślin do Waszej domowej dżungli, to w >tym wpisie< podzieliłam się swoimi 5 faworytami.

Dajcie znać w komentarzach, jak podoba Wam się ten sposób i czy też jesteście fanami sukulentów. Jakie jeszcze roślinki tego rodzaju byście  mi polecili? Jeżeli tutorial Wam się podobał, będę bardzo wdzięczna za udostępnienie go dalej – dzięki temu trafi do większej liczby osób 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *