Oryginalne gadżety szkolne to nie lada gratka dla fanów DIY. Zwłaszcza, jeśli ich wykonanie nie kosztuje wiele i można skorzystać z materiałów, które ma się w domu. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak wykonać własnoręcznie piórnik, który pomieści pisadła i zachwyci niejedną osobę.
SZKOLNA WYPRAWKA
Kupowanie „szkolnej wyprawki” może być kosztowne, wiem. Sama pamiętam swoje przygotowania w czasach szkolnych. Trzeba kupić nowy piórnik, który poległ w walce z cyrklem, nowy plecak, który zbyt często robił za siedzisko i nowe przybory szkolne oraz zeszyty. Nie wspominając już o podręcznikach, które w tamtych latach trzeba było kupić nowe lub zdobyć z drugiej ręki. Nie zawsze było to takie łatwe, ponieważ mieniała się podstawa programowa i na kiermaszach szkolnych trudno było zdobyć to, czego się szukało.
Jak wiecie, rękodzieło i DIY towarzyszą mi od dawna, więc i w latach szkolnych kombinowałam, aby wykonać kreatywne gadżety szkolne. W szczególności lubiłam ozdabiać zeszyty. Gdybym mogła się cofnąć do tych lat, na pewno stworzyłabym też własnoręcznie oryginalny piórnik. Najlepiej taki bez szycia. Dlatego teraz postanowiłam spróbować sklecić takowy, a Was zapraszam do wspólnej pracy. Nie wydacie na to dużo pieniędzy. Ba! Wystarczy trochę kreatywności i wykorzystania materiałów, które już ma się w domu, a wyjdzie za darmo.
TUTORIAL W WERSJI WIDEO
Zabierzmy się do pracy!

KROK 1. Na grubej tekturze odrysowujemy elementy naszego gadżetu. Proporcje mogą się różnić w zależności od tego, jak duży piórnik chcecie stworzyć. W moim przypadku jednak wymiary prezentowały się następująco:
Na grubej tekturze odrysowujemy elementy naszego gadżetu. Proporcje mogą się różnić w zależności od tego, jak duży piórnik chcecie stworzyć. W moim przypadku jednak wymiary prezentowały się następująco:
- 2 prostokąty o wymiarze 21,5 x 7 cm
- 1 prostokąt o wymiarze 21,5 x 6 cm
- 2 trapezy o podstawach 6 i 2 cm oraz bokach 5 cm.

KROK 2. Wszystkie elementy dokładnie wycinamy za pomocą nożyczek lub nożyka.

KROK 3. Teraz czas na jeden z najważniejszych kroków, czyli posklejanie tych elementów w całość. Węższy prostokąt będzie stanowić naszą podstawę, natomiast szerze – boki. Co najważniejsze, całość będzie układała się w piramidkę (w matematyce inaczej się to nazywało, wiem… ale daruję sobie tę nomenklaturę), dlatego musicie uwzględnić odpowiednie nachylenie ścianek.
Czyli podsumowując: łączycie ze sobą podstawę (21,5 x 6 cm), dwa trapezy i jeden szerzy bok (21,5 cm x 7 cm), uwzględniając, by ostatni był nachylony pod kątem ostrym. Zerknijcie, jak to powinno wyglądać w >TEJ CZĘŚCI< tutorialu.

KROK 4. Gdy nasza konstrukcja jest już gotowa, doklejamy kolejną ściankę – będzie ona elementem ruchomym. Dla wzmocnienia dokładnie całość wzmacniamy taśmą.
Na marginesie: Jakość fotografii powala, wiem 😉 Ale wierzcie mi, że nagrywając film, czasem można zapomnieć o robieniu zdjęć i zostają zrzuty ekranu z tutorialu wideo…

KROK 5. Konstrukcja gotowa, więc czas na jej ozdobienie. Warto użyć dwóch rodzajów materiału – jeden z wzorem, a drugi jednolity z ciekawie kontrastującym kolorem. Tkaniny łatwo się przykleją za pomocą taśmy dwustronnej, a klejem introligatorskim przytwierdzimy odstające nadmiernie fragmenty. Jest to na pewno punkt wymagający cierpliwości.

KROK 6. Gdy całość wyschnie, powinniśmy uzyskać już na tym uroczy piórnik, który widzicie na poniższym zdjęciu.

KROK 7. Pozostają nam prace wykończeniowe. Z początku myślałam o zastosowaniu suwaków, jednak ostatecznie zdecydowałam się na elastyczną gumkę, którą przytwierdziłam do podstawy – po ich wcześniejszym zszyciu. A by zamaskować połączone końcówki gumki, zakleiłam je kawałkiem materiału, którego użyłam na zewnątrz (możecie to zobaczyć w >TYM FRAGMENCIE< filmu).

KROK 8. Dodatkowym elementem mogą być gumeczki, w które będzie można włożyć temperówkę czy pendrive. Jest to jednak punkt nieobowiązkowy i możecie spokojnie go pominąć.

KROK 9. Wisienką na torcie niech będzie element ozdobny na zewnętrznej ścianie piórnika. Ja zdecydowałam się na drewniane motyle, które kolorem idealnie pasowały do całości.

KROK 10. Zapakuj swoje ulubione gadżety i sprawdź, czy się mieszczą w piórniku. Zerknij również, czy żaden kawałek materiału lub nitka nie odstają.

I GOTOWE!
Choć nie chodzę już do szkoły, to taki piórnik przyda mi się podczas wyjazdów lub podaruję go innej osobie, która podobnie jak ja lubi artykuły piśmiennicze i ładne notatki w notesach.

Jest to poręczny i oryginalny gadżet, który na pewno sprawi, że codzienne robienie notatek będzie przyjemniejsze.

Co myślicie o mojej propozycji? Czy wykonywaliście kiedykolwiek samodzielnie piórnik? Dajcie znać w komentarzach. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie tutorial dalej oraz zajrzycie na mój kanał na Youtube, gdzie znajdziecie jeszcze więcej kreatywnych materiałów.