Opaska do włosów DIY

Opaska do włosów DIY

Opaska do włosów może być świetnym dopełnieniem fryzury lub stanowić jej podstawę. Dzisiaj pokażę Wam, jak wykonać tego typu ozdobę samodzielnie i to… w całkiem przystępny sposób.

Od jakiegoś czasu główną ozdobą mojej głowy stała się opaska do włosów w przeróżnych kolorach i wzorach. Biorąc pod uwagę posiadanie bardzo krótkich włosów, nie mam zbyt wielu opcji zmiany fryzury. Wtedy na ratunek idzie właśnie opaska! To też świetne rozwiązanie na tzw. „bad hair day”, gdy każdy kosmyk układa się we własną stronę.

Dodatkowo opaska do włosów może stanowić swoistą biżuterię i uzupełnić stylizację danego dnia. Biorąc pod uwagę, że większość moich ubrań jest w jednolitym kolorze i bez nadruków, pomogę poszaleć z wzorami na „głowie”. W czasach szkolnych, gdy miałam dłuższe włosy, często sięgałam po plastikowe zwykłe wersje, które prędzej czy później zaczynały się wbijać w skórę i powodować dyskomfort. Materiałowe wydają się zdecydowanie lepszą opcją.

Do tej pory kupowałam swoje opaski w różnych sklepach, aż któregoś dnia zapytałam samą siebie, dlaczego nie spróbowałam jeszcze uszyć jej własnoręcznie? Nie miałam na to usprawiedliwienia, więc czym prędzej ruszyłam do pracowni. Mam to szczęście, że mam oddzielną półkę z kawałkami materiałów. Zanim wyrzucę jakiekolwiek ubranie, przyglądam my się pod kątem tego, czy będę mogła wykorzystać w jakiś sposób tkaninę. Wybrałam najlepsze wzory i zasiadłam do maszyny.

W efekcie stałam się samowystarczalna w kwestii akcesoriów do włosów i mogę tworzyć dowolne modele, które będą pasować do mojej garderoby. Biorąc pod uwagę, że wykorzystuję do tego materiały, które mam już w domu, można śmiało powiedzieć, że jest to związanie w duchu less waste, na którym bardzo mi zależy.

Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić moim sposobem na uszycie opaski z pętelką na środku. Co ważne, tutorial przygotowany jest pod maszynę do szycia, jednak spokojnie może zrobić wszystko ręcznie.

POTRZEBUJEMY:

  • materiału w dowolnym kolorze i wzorze (najlepiej cienkiego i elastycznego),
  • szerokiej gumki (wedle preferencji),
  • nożyczek,
  • szpilek,
  • linijki lub centymetra krawieckiego,
  • igły (do szycia manualnego) lub maszyny do szycia.

Krok 1. Na początek z naszego kawałka materiału wycinamy 3 prostokąty. Dwa, które będą stanowić przód powinny być o wymiarach 41×13 cm. Tył musicie dopasować do siebie i odpowiednie wyregulować jego długość. Standardowe opaski (które miałam okazję zmierzyć), mają tylny pasek o wymiarach 23×10 cm. Dodatkowo odcinamy z gumki kawałek o długości 10 cm.

Krok 2. Wszystkie wycięte prostokąty składamy na pół i spinamy szpilkami. Jeżeli wasz materiał różni się w zależności od strony, to pamiętajcie, aby właściwy wzór był schowany do środka. W moim przypadku tkanina wyglądała identycznie z obu stron.

Krok 3. Każdy z pasków zszywamy wzdłuż długiej krawędzi.

Niebieska opaska do włosów

Krok 4. Mniejszy pasek (tył) wywracamy na drugą stronę (szew powinien być schowany do środka) i wprowadzamy do niego gumkę.

Krok 5. Końce gumki powinny być równe z końcami materiału i spięte szpilkami, które następnie zszywamy. . Ze względu na to, że pasek był dłuższy, powinno powstać nam marszczenie.

Krok 6. Dwa szersze paski również wywracamy na drugą stronę (szew powinien być schowany do środka).

Krok 7. Następnie robimy z nich pętelkę jak na zdjęciu poniżej. Powstałe dwa końce zszywamy. Aby zrobić to jak najbardziej estetycznie, warto delikatnie zawinąć każdy koniec paska do środka i dopiero połączyć ze sobą.

Krok 8. Czas wszystko ze sobą połączyć! Końce przodu najlepiej owinąć wokół końca tylnego i zszyć (jak na zdjęciu poniżej). W moim przypadku maszyna już nie dawała rady ze względu na zgrubienie materiału, więc zrobiłam to ręcznie.

Opaska do włosów z bawełny
I opaska do włosów gotowa!
Opaska do włosów z pętelką
Opaska do włosów

I co myślicie o tego typu ozdobie do włosów? Ja jestem totalnie zakochana odkąd kupiłam swoją pierwszą opaskę. Teraz mogę tworzyć kolejne, wymyślając nowe wzory i przebierając w dostępnych mi materiałach. A jeżeli potrzebujesz czegoś mniej ozdobnego, to na moim blogu znajdziesz również tutorial na opaskę, która idealnie sprawdzi się do codziennej pielęgnacji i domowego spa.

Dajcie znać w komentarzach, czy próbowaliście robić już własnoręcznie ozdoby do włosów. Jeżeli wykonacie opaskę według tego tutorialu i będziecie chcieli podzielić się zdjęciem w mediach społecznościowych, nie zapomnijcie mnie oznaczyć @Poprostukreatywnie (Facebook) lub @poprostukreatywnie (Instagram). Chętnie zobaczę, co stworzyliście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *