Naucz doceniać się czas wolny

W ciągu ostatnich lat miałam dużo wolnego czasu. Nie musiałam pracować, a jedynym moim obowiązkiem była nauka. Po zajęciach na uczelni mogłam robić, co chciałam i  tak naprawdę nie doceniałam tych chwil. Po prostu były. Teraz wszystko zmieniło się o 180 stopni.

  

WIELKIE ZMIANY
Rok 2016 jest z całą pewnością dla mnie czasem wielkich zmian. Rozpoczęłam swój dwumiesięczny staż i mój tryb dnia całkowicie się poprzestawiał. Musiałam pogodzić studia i pracę, co było dla mnie nie lada wyzwaniem z powodu braku doświadczenia. Tygodnie mijały, a ja coraz lepiej odnajdywałam się w nowej rzeczywistości. Po 8 godzinach pracy jednak nie miałam już ochoty na nic, oprócz klapnięcia na kanapę i obejrzenia jakiegoś serialu lub ewentualnie zajęcia się kolorowankami. Czymś, co nie wymagało ode mnie zbyt dużego zaangażowania umysłowego.
Na początku marca zostałam już przyjęta na stałe do pracy i znów mój plan dnia uległ zmianie. Zaczęły się się popołudniowe zmiany, gdzie całe przedpołudnie i kawałek popołudnia miałam do swojej dyspozycji. Nie mogłam jednak się do niczego zebrać, bo już myślałam o tym, że za 5 godzin zacznę pracę. I znów potrafiłam nie robić nic w oczekiwaniu na magiczną godzinę zero.
ZMIANY… W TRAKCIE ZMIAN?
W pewnym momencie stwierdziłam, że na dłuższą metę tak nie można, bo czas przelatuje mi przez palce. Starałam się za wszelką cenę zmusić swój umysł to jakiejkolwiek pracy twórczej i zagospodarowania czasu wolnego tak, abym mogła zrobić jak  najwięcej. Początki nie były łatwe, ale do wszystkiego człowiek jest w stanie się przyzwyczaić 🙂

JAK WZIĄĆ SIĘ W GARŚĆ I ZACZĄĆ DOCENIAĆ CZAS WOLNY?
Ilu ludzi na ziemi, tyle sposobów na spędzanie czasu wolnego. Każdy ma inny tryb dnia, styl życia czy bycia. Wiem jednak, że w świecie, w którym żyjemy, za mało skupiamy się na chwili. Na tym, co „tu i teraz”. Oczywiście, sama mam wielokrotnie z tym problemy, jednak ostatnio wypracowałam kilka prostych zasad, które pomagają mi docenić czas wolny.
 
1. ZAPLANUJ SWÓJ DZIEŃ
Doceń możliwość planowania. Każdy, kto mnie dobrze zna wie, że bez plannera się nigdzie nie ruszam. Lubię planować swój dzień, bo wtedy wiem, co mam do zrobienia. Oczywiście, jeśli nie zrealizuję któregoś z punktu, to nie wyrywam sobie włosów z głowy i nie zaczynam samobiczowania. Mówi się trudno i staram się nadrobić daną rzecz następnego dnia. Gdy mam wypunktowane, co muszę zrobić, łatwiej mi to rozłożyć w czasie tak, że będę miała jeszcze czas na swoje hobby.
2. WSTAŃ WCZEŚNIEJ
Doceń, że MOŻESZ wstać wcześniej, a nie MUSISZ. Kiedyś byłam niezłym śpiochem. Wstawanie o 12.00 było dla mnie normą. Odkąd jestem z Szarookim budzę się najczęściej o 7.00 z samej siebie. Zdarzają się jednak dni, że potrafię wstać o 10.00. Ostatnio jednak zależy mi, by jak najwcześniej zacząć dzień – zwłaszcza, gdy mam popołudniową zmianę. Po prostu wolę poświęcić te dwie godzinki na zrobienie tego, co sprawi mi przyjemność, niż spanie. No chyba, że danego dnia stwierdzę, że akurat sen to coś, na co mam ochotę 😉
 
3. WYKONAJ OBOWIĄZKI Z SAMEGO RANA
Doceń, że masz czas na wszystko – także na obowiązki 🙂 Wiem po sobie, że jeżeli nie wezmę się za obowiązki niemalże od razu po wstaniu, to jest większe prawdopodobieństwo, że już tego nie zrobię tego dnia. Obecnie przeżywam to z pisaniem pracy magisterskiej, do której ciężko mi się zebrać (a czas nieubłagalnie przybliża mnie do obrony). Popołudniu nie ma szans, bym coś z siebie wykrzesała. Warto jest więc odbębnić to, co mamy do zrobienia i cieszmy się czasem wolnym!
 
4. SKUP SIĘ NA CHWILI
Doceń chwilę. Uczę się skupiania na danej czynności i na samej chwili. Nie myśl o tym, że za trzy godziny musisz iść do pracy. TERAZ jeszcze masz wolne, więc korzystaj z niego.
 
5. PRZESTAŃ NARZEKAĆ, ŻE MASZ ZA MAŁO CZASU WOLNEGO 😉
Doceń, że masz czas wolny! Ciesz się, że masz chwilę na poczytanie książki, na porobienie czegoś dla siebie lub po prostu zrobienie czegoś poza pracą. Człowiek docenia takie rzeczy, gdy ma tego czasu dużo mniej, niż kiedyś 🙂
A jakie są Wasze sposoby na docenienie czasu wolnego? 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.