Małe radości w ciężki dzień

Bywają takie dni, kiedy nie wiadomo, gdzie ręce włożyć – mamy bardzo dużo roboty, a po powrocie do domu jesteśmy tak zmęczeni, że o dobrym samopoczuciu jest trudno mówić. Dzisiaj pokażę Wam moje sposoby na małe radości w ciężki dzień.

Czasami nadchodzą takie dni, w które mamy wrażenie, że wszystko zwala nam się na głowę.  Niezliczona ilość projektów, spraw do załatwienia, obowiązków, które piętrzą się i piętrzą. Staramy się je wykonywać na bieżąco, jednak na miejsce starych, przychodzą automatycznie nowe. Lista zadań się wydłuża, a my jesteśmy bliscy załamania. Po całym dniu pracy, siadamy w końcu na łóżku i nie jesteśmy w stanie ruszyć ani nogą, ani ręką, a tym bardziej zmusić się do myślenia o czymkolwiek.
Właśnie w takich momentach jedyne o czym marzę, to o chwili relaksu i skupieniu się tylko na sobie. Mała dawka egoizmu od czasu do czasu nie zaszkodzi. Warto znaleźć swoje własne sposoby na to, jak dzięki małym radościom nie dać się zwariować, kiedy wszystko zwala nam się na głowę.
Obecnie mam właśnie taki okres – wiecie, jak przed każdą sesją nagle spod ziemi wyrastają Wam projekty, które musicie zrobić na teraz, zaraz, już. Po pierwszym tygodniu intensywnych prac dotarłam (już!) do tego momentu, w którym czuję ogromne zmęczenie i mam ochotę na wciśnięcie wielkiego czerwonego przycisku z napisem PAUZA. Niestety, nie mogę sobie teraz pozwolić na rzucenie wszystkiego i zajęcie się samymi przyjemnościami. Zamiast tego, postanowiłam każdego dnia odnaleźć małe przyjemności, które pozwalają mi choć na chwilę oderwać się od obowiązków.
Chwila z herbatą
2

Jest to przyjemność, bez której nie wyobrażam sobie dnia w ogóle. Pijam herbatę przynajmniej cztery razy dziennie. Najczęściej wybieram ziołowe lub owocowe (głównie malina z dziką różą).  Z reguły nie pijam czarnej herbaty, jednak gdy jestem w rodzinnym domu, nie mogę się oprzeć sypanej earl grey Tetley’a. Lubię zrobić sobie ten cudowny gorący napój, usiąść na łóżku i w tej danej chwili nie musieć się martwić nawałem pracy.

Chwila z książką
1

Bardzo lubię czytać, choć niestety robię to ostatnio za rzadko. Najwięcej książek pochłaniam w okresie wakacyjnym, gdy mogę wyjść sobie do ogrodu, ułożyć się wygodnie na hamaku i oddać się lekturze. Obecnie czytam Assasin’s Creed: Pojednanie Oliviera Bowdena, jednak moja biblioteczka w ciągu ostatniego miesiąca poszerzyła się o trzy nowe książki: Klub Filmowy Meryl Streep M. March, Bycie miłym to przekleństwo  J. Marson oraz (kupiona dzisiaj na promocji w Auchan) Zniszcz ten dziennik K. Smith. Jestem bardzo zadowolona z zakupów i mam nadzieję, że uda mi się je przeczytać troszkę wcześniej, niż w lipcu.

Chwila z aktywnością
3

Staram się codziennie jeździć na rowerze i zastąpiłam  nim komunikację miejską, którą jeżdżę tylko w wyjątkowych przypadkach. Nie zawsze mam na to siłę po dniu pełnym zajęć, jednak dobry trening jest najlepszym sposobem na wyładowanie się i oczyszczeniem umysłu. Jesteś tylko ty, twoje ciało i rower. Nawet pół godziny jazdy potrafi dobrze poprawić humor i dać kopa na następne godziny pracy.

Chwila z rękodziełem
7
Jako rękodzielniczka od ponad 12 lat uważam możliwość stworzenia czegoś kreatywnego za jeden z najlepszych sposobów na relaks. Zrobienie nawet zwykłej kartki działa na mnie kojąco. Często stosuję wobec samej siebie system kar oraz nagród i właśnie nagrodą za moją ciężką pracę jest możliwość stworzenia czegoś ładnego własnymi rękami.
Chwila z pielęgnacją twarzy i ciała
5

Najczęściej na ten rodzaj przyjemności poświęcam konkretny wieczór. Robię sobie generalny remont – maseczki na twarz i włosy, peelingi, pachnące żele pod prysznic, regulowanie brwi, malowanie paznokci oraz nałożenie olejków i kremu do twarzy. Te dwa ostatnie punktu są uwzględnione w moim codziennym harmonogramie, dzięki czemu wygląd mojej cery znacząco się poprawił. Taka odnowa jest świetnym sposobem, by odpocząć. I wtedy rzeczywiście – zajmujesz się tylko sobą.

Chwila z organizacją
4

Tak, dokładnie. Możliwość zaplanowania następnych dni, spisania całodziennego jadłospisu czy nowych pomysłów na blog działa na mnie bardzo uspokajająco.  Mam wtedy poczucie bezpieczeństwa oraz mogę spokojnie poukładać sobie myśli. Bo gwarantuję, że w takie dni w mojej głowie panuje chaos.

Chwila z notatnikiem Zołzy
6

W notatniku Zołzy zapisuję teksty piosenek, ciekawe wiersze czy cytaty oraz opisuję wydarzenia z mojego życia (np. relacje z wycieczek czy wypadów do kina). Wklejam tam również różne rysunki, które najczęściej powstają podczas zajęć. Poświęcenie tej czynności nawet piętnastu minut poprawia mi humor.

Chwila rozmowy
9

Rozmowa. Kontakt z bliskim Ci człowiekiem potrafi skutecznie podnieść na duchu. Możliwość wyrzucenia wszystkiego z siebie chłopakowi, przyjaciółce czy członkowi rodziny może uzmysłowić Ci, że nie jest tak źle, jak Ci się wydaje. Czasami potrzebuję porozmawiać z kimś, kto spojrzy na sprawę obiektywnie i wtedy zawsze dzwonię do domu. Fanem rozmów telefonicznych nie jestem, jednak stałymi moimi rozmówczyniami są moja siostra i mama. Wysłuchają, pocieszą, a gdy trzeba, to dadzą mentalnego kopa i powiedzą, bym się nad sobą nie rozczulała, tylko brała się do roboty. Pomaga.

To są główne moje sposoby na zrelaksowanie się w ciągu dnia. Czasem wystarczy jeden, czasami muszę zastosować całą kombinacją, by poczuć się lepiej. Wiecie – z maseczką na twarzy, popijam herbatę, planuję wpisy i jednocześnie rozmawiam z mamą. Wszystko to jednak sprawia, że mam ochotę do dalszego działania.
A Wy jakie macie sposoby na relaks w ciężki dzień?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.