Jak przerobić ramkę na lampion?

Lampki, światełka, świeczki… Gdy jesienią wieczory są długie i ciemne, szukamy każdego możliwego źródła światła. A czy wiecie, że można przemienić zwykłą ramkę w lampion – tak łatwo, jak za machnięciem różdżki? Dzisiaj pokażę Wam, jak to zrobić.

Przyznaję, że mam słabość do wszelkich światełek. Bardzo lubię ciepłe światło, jakie dają. W pokoju od razu robi się przytulniej i przyjemnie się wypoczywa. Jakiś czas temu kupiłam zestaw prostokątnych „głębokich” ramek. Pewnego razu przyszedł mi do głowy pomysł na przerobienie jednej z nich na coś w stylu „light box’a”. Niewiele mi trzeba, aby zacząć działać, dlatego nie przedłużając, zabieramy się do pracy!

POTRZEBUJEMY:
 • „głębokiej” ramki w dowolnym kształcie
 • łańcucha z lampkami (np. 1m)
 • wydrukowanego na kartce wzoru, np. zarys zamku Hogwart
 • sztywnej półprzezroczystej kartki ze wzorem lub papier śniadaniowy
 • nożyczek lub nożyka
 • kleju
 • taśmy klejącej
 • ołówka

Krok 1. Ramkę rozkładamy na części, odkładając na bok „tył” i szybkę.

Krok 2. Na białej kartce drukujemy wybrany przez nas zarys. Ja zdecydowałam się na Hogwart, ale może równie dobrze być to zarys gór, zwierząt, domku, itp.

Krok 3. Wzór dopasowujemy do wewnętrznej części ramki i przycinamy.

Krok 4. Dokładnie i ostrożnie wycinamy wzór. Odkładamy go na bok.

Krok 5. Czas na dopasowanie sztywnej kartki- obrysowujemy ołówkiem wewnętrzną część ramki, zostawiając po bokach kilka centymetrów zapasu.

Krok 6. Wycinamy kartkę, tworząc skrzydełka.

Krok 7.  Skrzydełka zaginamy wzdłuż narysowanych wcześniej linii.

Krok 8. Kartkę dopasowujemy i wkładamy w ramkę.

Krok 9. Przyklejamy skrzydełka do ramki.

Krok 10. Zewnętrzna część lampionu prawie gotowa. Sprawdzamy, czy kartka została dopasowana dobrze do ramki i jest równo z jej krawędzią.

Krok 11. Wycięty wzór przyklejamy do kartki.

Krok 12. Dopasowujemy dokładnie wzór i czekamy, aż porządnie wyschnie.

Krok 13. Czas zająć się wnętrzem! Rozplątujemy lampki, aby łatwiej było nam je montować w ramce.

Krok 14. Za pomocą taśmy klejącej przyklejamy łańcuch do wewnętrznych ścianek ramki, tworząc pajęczynkę światełek. Włącznik z bateriami musi zostać poza ramką.

Krok 15. Zamykamy ramkę, wyciągając kabel z włącznikiem na wierzch. Za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, przyklejamy włącznik do tylnej ścianki.

I gotowe! Wystarczy teraz zapalić światełka w naszym lampionie i niech dzieje się magia!

Jak widzicie taki lampion nie jest trudny w wykonaniu – nie wymaga specjalnych umiejętności czy dłuższej chwili. Wystarczy kilka podstawowych artykułów, trochę pomysłu i możemy uzyskać bardzo oryginalną ozdobę. A widok mojego ukochanego Hogwartu na tle rozgwieżdżonego nieba bardzo przypadł mi do gustu. Powiem Wam szczerze – nie sądziłam, że lampion będzie dawał takie przyjemne i delikatne światło. Prawdopodobnie docelowo trafi on do sypialni na stolik nocy.

Dajcie znać, czy taki lampion z ramki Wam się podoba. Gdybyście mieli sami taki zrobić, to jaki wzór byście wybrali? Jestem bardzo ciekawa!

 

6 komentarzy

 1. Mega pomysł! Koniecznie muszę wypróbować jak tylko przyjdą moje lampki z alie 😀 Gdzie kupiłaś ramki?

  1. Super, że Ci się podoba ? Moje ramki dorwałam na wyprzedaży w Pepco.

 2. Świetny pomysł! 🙂 Pięknie wygląda, chociaż ja wolałabym tutaj chłodniejsze światło – bardziej pasowałoby do rozgwieżdżonego nieba nad zamkiem 🙂

  1. Nie jestem fanką chłodnego światła w lampkach, dlatego w moim przypadku takie ciepłe światełka sprawdzają się idealnie. Ale masz rację – na pewno by równie ładnie wyglądało 🙂

  1. A bardzo Ci dziękuję! 🙂 Polecam takie lampki – nadają świetny klimat pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *