Doniczka z gliny DIY

Doniczka z gliny DIY | #poprostuGlinianki

Kwiaty niejednokrotnie zaskakują mnie swoim pięknem. Ale wiem, że równie ważna jest wyjątkowa osłonka, która potrafi dopełnić wystrój wnętrza. Dzisiaj pokażę Wam jak wykonać ją własnoręcznie. Przed Wami doniczka z gliny… lub #poprostuGlinianki!

W zeszłym tygodniu opowiedziałam Wam o moich pierwszych krokach z gliną samoutwardzalną i ulubionych materiałach. Dzisiaj zdradzę Wam, jak od kuchni powstają #poprostuGlinianki, które od ponad miesiąca pokazuje na swoim Instagramie.

W czasie zarazy dzieci się nudzą….

Będę z Wami szczera – #poprostuGlinianki są efektem zwyczajnej nudy. W momencie, gdy moja codzienność z dnia na dzień uległa zmianie, dotychczasowe odstresywacze przestały mi wystarczać. Rysowanie szło jak po grudzie, skończyły się kwiaty do przesadzania, a i na uzupełnianie albumów nie miałam ochoty. Zaczęłam więc szukać innych sposób i w moje ręce wpadła glina samoutwardzalna.

Tak, jak pisałam w poprzednim wpisie, wiedziałam od razu, że będę chciała ulepić doniczki, a właściwie osłonki. Nie miałam jednak konkretnego planu czy projektu. Może motywy roślinne, może coś na nóżkach, a może w geometryczne wzory. Starałam się nie szukać inspiracji w Internecie, choć przypomniały mi się doniczki z motywem twarzy. Wzięłam więc glinę do rąk i zaczęłam „kulać”.

Po jakimś czasie powstała mała piękność, która przypominała mi trochę azteckie figurki. Choć rodziła się w bólach, bo po złym ususzeniu odpadła jej 1/3 twarzy, to udało mi się ją skleić, oszlifować i w efekcie naprawić.

Pierwsza doniczka z gliny

Gdy złapałam bakcyla, zaczęłam tworzyć dalej. Piękna doniczka z gliny nie były jednak najważniejsze, a czysty relaks. Przyznam, że lepienie z tej masy pozwala oderwać myśli od wszystkiego. Jestem tylko ja, glina oraz brudne ręce (i przy okazji wszystko dookoła).

Po ponad miesiącu i wypróbowaniu różnych sposobów lepienia, rodzajów gliny, narzędzi mogę w końcu podzielić się z Wami gotowym tutorialem.

Jeszcze słówko, zanim zaczniemy. Wspominałam ostatnio, że nie mogę znaleźć odpowiedniego lakieru, który zabezpieczyłby osłonkę i jednocześnie nie zaszkodził roślinom. Właśnie czekam na dostawę lakieru jachtowego i dam Wam znać, czy spełnił on moje oczekiwania.

No to co? Narzędzia w dłoń i lecimy! Niech powstanie doniczka z gliny!

POTRZEBUJEMY:
  • gliny samoutwardzalnej (np. Jovi, Kera),
  • noża,
  • wałka,
  • łyżeczki,
  • plastikowej doniczki,
  • papieru ściernego,
  • pędzli i pojemnika z wodą,
  • farb akrylowych (białej, niebieskiej i złotej),
  • lakieru wodoodpornego.

Krok 1. Rozwałkowujemy wałkiem kawałek gliny na grubość ok. 1 cm i wycinamy z niej kółko nieco większe niż plastikowa doniczka.

Krok 2. Ponownie odcinamy kawałek gliny i rozwałkowujemy go na prostokąt. Jego wysokość zależy od tego, jaką plastikową doniczkę mamy i chcemy do niej wsadzić. Długość jednak powinna pasować do wcześniej przygotowanej podstawy.

Krok 3. Prostokąt przypasowujemy do podstawy i łączymy jego dwa końce.

Krok 4. Chcąc połączyć podstawę ze ściankami, dociskamy glinę palcami, delikatnie je rozcierając. Od zewnątrz przyciskamy nóż, aby zachować formę.

Krok 5. Aby zachować formę, do środka wkładamy plastikową doniczkę. Następnie łyżeczką wygładzamy wszelkie niedoskonałości.

Krok 6. Gdy forma nam odpowiada i mamy pewność, że doniczka nam się nie rozpadnie, nożykiem docinamy krawędzie ścianek, by je wyrównać.

Krok 7. Krawędzie delikatnie deformujemy – tak, jakbyśmy lepili pierogi.

Krok 8. Z gliny lepimy dwie małe kulki takiej samej wielkości i przyklejamy je obok siebie do doniczki. Do środka wkładamy plastikową doniczkę, dzięki której łatwiej będzie nam trzymać pracę. Następnie łyżeczką wygładzamy krawędzie. W ten sposób stworzymy oczy.

Krok 9. W podobny sposób lepimy nos, usta i policzki (opcjonalnie), wygładzając je na doniczce łyżeczką.

Krok 10. Gdy efekt jest dla nas satysfakcjonujący, odstawiamy doniczkę na minimum 24 godziny do wyschnięcia. Nie powinna stać w przeciągu, nie próbujmy przyspieszać tego procesu, ponieważ może ona popękać.

Doniczka z gliny - lepienie

Krok 11. Gdy upewnimy się, że doniczka jest całkowicie sucha i twarda, za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego delikatnie wygładzamy wszelkie niedoskonałości.

Krok 12. Malujemy całość na biało – najlepiej dwie warstwy.

Krok 13. Za pomocą niebieskiej farby malujemy detale twarzy – brwi, rzęsy, usta, policzki i piegi.

Doniczka z gliny z piegami

Krok 14. Niebieską farbą możemy zrobić też wzorki na powierzchni doniczki oraz pomalować środek.

Krok 15. Złota farba świetnie sprawdzi się do zrobienia wykończeń – ja użyłam jej do zrobienia linii ust i rzęs, kolczyka w nosie oraz dodałam kilka złotych piegów i podkreśliłam niebieskie „maziaje”.

Krok 16. Całość zabezpieczamy lakierem wodoodpornym – w szczególności od środka, ponieważ doniczka będzie miała kontakt z wodą podczas podlewania kwiatów. Najlepiej położyć dwie warstwy i poczekać do całkowitego wyschnięcia.

Doniczka z gliny - lakier
I gotowe! Taka doniczka z gliny ożywi nawet najnudniejszą półkę, a jeżeli dopasujemy odpowiednio do niej roślinkę, to zyska fikuśną fryzurkę.
Doniczka z gliny

Dajcie koniecznie znać, czy podobają się Wam #poprostuGlinianki. Czy próbowaliście lepić już z gliny? A może macie na koncie jakieś piękne osłonki? Jeżeli tak, podzielcie się zdjęciami w komentarzach. Będzie mi też miło, jeżeli udostępnicie wpis dalej – może ktoś chce sobie pobrudzić ręce i się odstresować? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.